Spoření je mrtvé, spasí vás jedině investování!

4. 06. 2019 10:27:24
V roce 1971, se zásadně změnily pravidla hry peněz. V tomto roce americký prezident Nixon zrušil zlatý standard a peníze přestaly být uchovatelem hodnoty vázaným na zlato a staly se dluhem. Každý dolar (i každá koruna) je ...

... od té doby pouze dlužním úpisem se sjednaným úrokem. Od té doby každý kdo spoří, je na straně těch kteří prohrávají ve hře peněz.

Trocha smutné pravdy ...

Stovky miliónů lidí na celém světě si stále myslí, že pokud si budou spořit peníze, zajistí si blahobyt, nebo alespoň pohodlný život a důstojné stáří. Šetří peníze z každé výplaty a výdělku a snaží se omezovat svoje výdaje, zatímco centrální banky „tisknou“ desítky miliard dolarů, eur, korun atd. Možná už jste slyšeli o pojmu kvantitativní uvolňování (quantitative easing – QE). Další pěkný pojem, který má jen zastínit skutečnost, že se jedná o „tisk“ peněz v obřích rozměrech. Na grafu níže vidíte vliv kvantitativního uvolňování ve výši stovek miliard dolarů, na akciový index S&P500 (500 největších amerických firem). Během těchto období akciové trhy rostly a úspory lidí ztrácely na hodnotě. Peníze investorů se zhodnocovaly o desítky až stovky procent. Jen od roku 2009 do začátku roku 2019 vzrostl akciový index S&P500 o více než 380 %.

A tak to bude muset pokračovat dokud se ekonomika nezmění ve svých základech. Do té doby kdo spoří a neinvestuje, ztrácí peníze a nemůže uchovat hodnotu svých úspor. Mnoho lidí očekává, že se změní politický a finanční systém světa. Myslím si však, že je to ztráta času. Bylo by lepší změnit sebe, zvýšit své „finanční IQ“ a využít inflaci, daně a dluhy ve svůj prospěch, ne být jejich obětí! Je to jednodušší než čekat až se změní svět.

Dříve, pokud jste si spořili, byly peníze směnka krytá zlatem a jejich hodnota se dlouhodobě držela na stejné úrovni jako zlato. Jednoduše řečeno za $100 dolarů jste si mohli koupit téměř stejně věcí v roce 1900, jako v roce 1910. Pokud jste přišli do banky, mohli jste směnit svoje peníze za zlato. Pokud jste si tedy peníze spořili, měli jste jistotu, že si zajistíte pohodlný život a důstojné stáří. Zlato totiž vždy bylo uchovatelem hodnoty a do dnes zvládá pokrývat inflaci.

Po roce 1971 se pravidla peněz zásadně změnila a jejich vytváření ze strany bank a centrálních bank nabralo nevídaných rozměrů. Ztráta kupní síly peněz neboli inflace a kvantitativní uvolňování, je to co ničí úspory nás všech a žene cenu akcií vzhůru. Průměrná inflace za posledních 50 let je v průměru okolo 3 % p.a. Pokud se tedy vaše nastřádané peníze nezhodnocují alespoň 3 % p.a., jejich hodnota je rok od roku nižší. Inflace tak z vašich peněz za 20 let smaže cca 46 % jejich hodnoty. Pokud máte např. naspořený 1 mil. Kč a máte ho doma v matraci, za 20 let už si za něj koupíte věci maximálně v hodnotě cca 543 tis. Kč. Pokud se na to podíváme obráceně, po 20 letech byste měli mít na účtu cca 1,8 mil. pokud ho uložíte se zhodnocením 3 % ročně a tím tak akorát pokryjete inflaci a uchováte hodnotu vašich naspořených prostředků.

Co z toho všeho vyplývá? Zejména to, že pokud používáte pro zhodnocení a uložení svých volných prostředků nástroje s úrokem nižším než 3 % ročně, dříve nebo později budete mít problém s nedostatkem financí. Jediné co vás v dnešní době může spasit, je investování. Správně diverzifikované portfolio, vám zajistí výnos okolo 5 % ročně, zajistí vám rezervy kdykoliv je budete potřebovat a postará se o vás i v době kdy už nebudete chtít nebo moci pracovat.

Jak si zajistit dlouhodobý výnos, který překoná inflaci vám ukáže článek: Jak zajistit dlouhodobý pravidelný výnos 5 – 7 % ročně nebo i více?

Na závěr citát od Roberta Kyiosaki: „Chudí lidé nejdříve utrácí a z toho co jim zůstane si spoří. Bohatí nejdříve peníze investují a z toho co jim zůstane utrácí.“

Zdroje: Wikipedia, penize.cz, Vlastní zkušenosti a výpočty, film Money as Debt (od filmaře Paula Grignona)

Autor: Libor Kovář | úterý 4.6.2019 10:27 | karma článku: 11.60 | přečteno: 755x

Další články blogera

Libor Kovář

Jak zajistit dlouhodobý pravidelný výnos 5 – 7 % ročně nebo i více?

Pokud hledáte bezpečný přístav pro vaše volné prostředky a zároveň chcete, aby vám výnosy z vaší investice byly vypláceny pravidelně, máte v podstatě jen 3 možnosti. ...

20.5.2019 v 11:13 | Karma článku: 9.27 | Přečteno: 803 | Diskuse

Libor Kovář

11 důvodů proč mít revoluční bankovnictví Revolut

Bankovní služby Revolut nemají u českých bank obdoby a vsadil bych se, že ještě dlouho mít nebudou. Díky složitosti interních směrnic bank a jejich zastaralých IT systémů, nemohou české banky pružně reagovat na měnící se dobu ...

11.4.2019 v 8:52 | Karma článku: 10.17 | Přečteno: 1326 | Diskuse

Libor Kovář

3 důvody proč může být další nemovitostní krize na dohled.

Asi těžko lze čekat, že růst cen nemovitostí, který sledujeme v posledních 4 letech bude nadále pokračovat stejným tempem. Pokud se navíc podíváme do historie, můžeme si všimnout, že jsme v podobné fázi jako před rokem 2008.

18.7.2018 v 8:13 | Karma článku: 23.53 | Přečteno: 3217 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Lubomír Stejskal

Z metropole 21. století

Dnes (14/7) bude v hlavním městě na tři roky uzavřena jedna z klíčových komunikací přivádějících dopravu z dálnice č. 1 do centra města. Důvodem je zahájení prací na obřím projektu, který změní tvář navazující části metropole.

14.7.2019 v 8:50 | Karma článku: 10.26 | Přečteno: 430 | Diskuse

Petr Mach

Vyššími daněmi k zářným zítřkům

Zatímco se politici navenek hašteří o tom, kdo a jak má právo či povinnost odvolat ministra, probíhá největší zvýšení daní za posledních deset let. Přečetl jsem vládní návrhy za vás a tohle na vás dopadne:

13.7.2019 v 8:35 | Karma článku: 47.79 | Přečteno: 13450 | Diskuse

Josef Šoltes

Investice, cesta do pekel nebo dobrý způsob, jak si přilepšit na důchod?

Češi jsou obecně silně investičně silně konzervativní. Mají k tomu dobrý důvod. Životní zkušenosti, kdy se je každý snaží na každém rohu obrat, co to jde.

12.7.2019 v 21:10 | Karma článku: 25.33 | Přečteno: 954 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Zaplaťpámbu za každý den bez eura

Není to tak dávno, co jsme četli, že do EU vstoupilo Chorvatsko. Nyní čteme, že už započalo proces směrující k přijetí eura. Nejnovější člen EU tak v přijetí eura předběhne ČR, která je členem EU již 15 let.

12.7.2019 v 8:00 | Karma článku: 48.69 | Přečteno: 23702 | Diskuse

Petr Dostál

1) Proč odvolat současné vedení ČEZu; 2) Lidé z ODS a TOP 09 nemají být zaměst. v. s

1) Odvolá Ministerstvo financí ČR současné manažery ČEZu, kteří nemají důvěru ve společnost kterou řídí? 2) Lidé z pravicových stran ODS a TOP 09 nemají být zaměstnanci veřejného sektoru, tedy být placeni z veřejných peněz.

10.7.2019 v 8:00 | Karma článku: 20.99 | Přečteno: 843 | Diskuse
Počet článků 15 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 914

Od roku 2006 podnikám ve finančnictví a jsem spoluzakladatelem portálu www.moralniporadenstvi.cz. Učíme lidi ověřený systém jak se stát finančně svobodnými a jak si vybudovat pasivní příjem. Více o mé osobě najdete na www.liborkovar.com

Najdete na iDNES.cz